PSA160-216
- Manufacturer Part Number:
- PSA160-216
- Manufacturer/Brand:
- Phihong USA
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 56V 160W
- Manufacturer :
- Phihong USA
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output 1 :
- 2.86 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 90%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Power (Watts) :
- 160W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 4.00" L x 2.00" W x 1.34" H (101.6mm x 50.8mm x 34.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 56V