HWS50A-12/ME
Manufacturer Part Number:
HWS50A-12/ME
Manufacturer/Brand:
TDK-Lambda Americas Inc
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer :
TDK-Lambda Americas Inc
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
4.3 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
85%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.72" L x 3.23" W x 1.24" H (120.0mm x 82.0mm x 31.5mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V