AWSP60-24
- Manufacturer Part Number:
- AWSP60-24
- Manufacturer/Brand:
- Triad Magnetics
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 60W
- Manufacturer :
- Triad Magnetics
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- TUV, UR
- Current - Output 1 :
- 2.5 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 81%
- Features :
- Adjustable Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 60°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 60W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 6.30" L x 3.86" W x 1.50" H (160.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V