PQU650-54
- Manufacturer Part Number:
- PQU650-54
- Manufacturer/Brand:
- Murata Power Solutions Inc.
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 54V 653W
- Manufacturer :
- Murata Power Solutions Inc.
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CCC, cCSAus, CE, cTUVus, TUV
- Current - Output 1 :
- 12.1 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 95%
- Features :
- Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 653W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 6.00" L x 4.00" W x 1.57" H (152.4mm x 101.6mm x 40.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 54V