MTA040012A
- Manufacturer Part Number:
- MTA040012A
- Manufacturer/Brand:
- Inventus Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 40W
- Manufacturer :
- Inventus Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, cTUVus
- Current - Output 1 :
- 3.3 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 87%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 40W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.00" L x 2.00" W x 1.08" H (101.6mm x 50.8mm x 27.5mm)
- Standard Number :
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V