MDS-040APS24 BA
- Manufacturer Part Number:
- MDS-040APS24 BA
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 24V 40W
- Manufacturer :
- Delta Electronics
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB Scheme, CE, EN, UL
- Current - Output 1 :
- 1.7 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 84%
- Features :
- Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 70°C
- Power (Watts) :
- 40W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 3.00" L x 2.00" W x 0.90" H (76.2mm x 50.8mm x 22.9mm)
- Standard Number :
- 50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Open Frame
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V