WAU090-1200T-G
- Manufacturer Part Number:
- WAU090-1200T-G
- Manufacturer/Brand:
- Triad Magnetics
- Part of Description:
- AC/AC WALL MNT ADPTER 9VAC 1A
- Manufacturer :
- Triad Magnetics
- Product Category :
- AC AC Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- cULus
- Current - Output (Max) :
- 1.2A
- Efficiency :
- 83%
- Form :
- Wall Mount
- Input Type :
- Fixed Blade
- No Load Power Consumption :
- 210mW (Max)
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 40°C
- Output Connector :
- Rectangular, 3 Position
- Power (Watts) :
- 12 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Size / Dimension :
- 1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
- Standard Number :
- Voltage - Input :
- 120VAC
- Voltage - Output :
- 9VAC