LDU2430S500
- Manufacturer Part Number:
- LDU2430S500
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 500MA
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- EN
- Current - Output (Max) :
- 500mA
- Dimming :
- Analog, PWM
- Efficiency :
- 95%
- Features :
- Remote On/Off, SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 16-DIP Module, 9 Leads
- Power (Watts) :
- 14 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 0.92" L x 0.55" W x 0.40" H (23.4mm x 14.0mm x 10.2mm)
- Standard Number :
- Topology :
- Buck
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 30V
- Voltage - Input (Min) :
- 7V
- Voltage - Output :
- 2 ~ 28V