RCDE-48-0.70
- Manufacturer Part Number:
- RCDE-48-0.70
- Manufacturer/Brand:
- Recom Power
- Part of Description:
- LED DRVR CC BUCK 3-52V 700MA
- Manufacturer :
- Recom Power
- Product Category :
- LED Drivers
- Approval Agency :
- Current - Output (Max) :
- 700mA
- Dimming :
- Analog, PWM
- Efficiency :
- 97%
- Features :
- OTP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- 105°C
- Package / Case :
- 24-DIP Module, 9 Leads
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.26" L x 0.81" W x 0.48" H (32.1mm x 20.6mm x 12.3mm)
- Standard Number :
- Topology :
- Buck
- Type :
- Constant Current
- Voltage - Input (Max) :
- 60V
- Voltage - Input (Min) :
- 6V
- Voltage - Output :
- 3 ~ 52V