PP10-48-12
- Manufacturer Part Number:
- PP10-48-12
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V 11W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 900mA
- Efficiency :
- Features :
- Remote On/Off, OVP, SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 71°C (With Derating)
- Package / Case :
- 4-DIP Module
- Power (Watts) :
- 11 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 1.85" L x 1.65" W x 0.31" H (47.0mm x 42.0mm x 8.0mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 72V
- Voltage - Input (Min) :
- 36V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V