PP10-24-15
Manufacturer Part Number:
PP10-24-15
Manufacturer/Brand:
TDK-Lambda Americas Inc
Part of Description:
DC DC CONVERTER 15V 11W
Manufacturer :
TDK-Lambda Americas Inc
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
700mA
Efficiency :
Features :
Remote On/Off, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
11 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
1.85" L x 1.65" W x 0.31" H (47.0mm x 42.0mm x 8.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
15V