UQQ-3.3/25-Q48N-C
- Manufacturer Part Number:
- UQQ-3.3/25-Q48N-C
- Manufacturer/Brand:
- Murata Power Solutions Inc.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 82W
- Manufacturer :
- Murata Power Solutions Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Enable, Active Low
- Current - Output (Max) :
- 25A
- Efficiency :
- 88%
- Features :
- Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 8-DIP Module, 1/4 Brick
- Power (Watts) :
- 82 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 2.22" L x 1.45" W x 0.50" H (56.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 75V
- Voltage - Input (Min) :
- 18V
- Voltage - Isolation :
- 2.25 kV
- Voltage - Output 1 :
- 3.3V