PYB15-Q48-D15
Manufacturer Part Number:
PYB15-Q48-D15
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
EN
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
500mA, 500mA
Efficiency :
89%
Features :
OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Standard Number :
55024
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V