04-SCBW38-10GR
Manufacturer Part Number:
04-SCBW38-10GR
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc
Part of Description:
SELF WRAP 1.496" X 10' GRAY
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Color :
Gray
Diameter - Inside, Expanded :
1.575" (40.00mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.496" (38.00mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Heat Protection :
Length :
10.00' (3.05m)
Liquid Protection :
Material :
Polyester (PES)
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C