CLT100F-125M20
Manufacturer Part Number:
CLT100F-125M20
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
SLIT WRAP 0.912" X 1250' BLACK
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.912" (23.16mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
1.103" (28.02mm)
Environment Protection :
Features :
Crush Resistant, Impact Resistant
Heat Protection :
Length :
1250' (381.00m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene (PE)
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Type :
Slit Wrap
Type Attributes :
Slit Harness
Wall Thickness :
0.008" ~ 0.030" (0.20mm ~ 0.76mm)