WWH1.50SV50
Manufacturer Part Number:
WWH1.50SV50
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SELF WRAP 1.5" X 50' SILVER
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Silver
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
UV Resistant
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
Heat Protection :
Heat Resistant
Length :
50.00' (15.24m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Silicone
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Operating Temperature :
-40°C ~ 204.4°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.051" (1.30mm)