PKN0.25BK200
Manufacturer Part Number:
PKN0.25BK200
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVING 1/4" X 200' BLK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
0.563" (14.30mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.250" (6.35mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Corrosion Resistant, Environment Resistant
Features :
Heat Protection :
Flame Retardant, Heat Resistant
Length :
200' (60.96m)
Liquid Protection :
Material :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-70°C ~ 260°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)