F6Z1.75BK50
Manufacturer Part Number:
F6Z1.75BK50
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SELF WRAP 1.75" X 50' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.750" (44.45mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut, Noise Reduction
Heat Protection :
Length :
50.00' (15.24m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-45°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Flat
Wall Thickness :
0.038" (0.96mm)
Width :
1.969" (50.00mm)