QES-125-1/2-01-SS500FT
- Manufacturer Part Number:
- QES-125-1/2-01-SS500FT
- Manufacturer/Brand:
- Qualtek
- Part of Description:
- EXPAND SLEEVE 1/2" X 500' BLACK
- Manufacturer :
- Qualtek
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- 0.750" (19.05mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.500" (12.70mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- Features :
- Heat Protection :
- Flame Retardant
- Length :
- 500' (152.40m)
- Liquid Protection :
- Diesel Fuel Resistant, Fuel Resistant, Gasoline Resistant, Oil Resistant
- Material :
- Polyester (PES)
- Material Flammability Rating :
- Operating Temperature :
- -70°C ~ 125°C