NSN0.50BK100
Manufacturer Part Number:
NSN0.50BK100
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVE 1/2" X 100' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut, Slip Resistant
Heat Protection :
Length :
100' (30.48m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 79°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.070" (1.78mm)