SHR-25-6V0B
- Manufacturer Part Number:
- SHR-25-6V0B
- Manufacturer/Brand:
- Essentra Components
- Part of Description:
- SLIT WRAP 0.984" X 32.81' BLACK
- Manufacturer :
- Essentra Components
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- 0.984" (25.00mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.984" (25.00mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- Features :
- Heat Protection :
- Flame Retardant
- Length :
- 32.81' (10.00m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyamide (PA6), Nylon 6
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Operating Temperature :
- Product Status :
- Active
- Type :
- Slit Wrap
- Type Attributes :
- Slit Harness
- Wall Thickness :
- 0.039" (0.99mm)