CXN1.25SV30
Manufacturer Part Number:
CXN1.25SV30
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVE 1.25" X 30' SILV
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Silver
Diameter - Inside, Expanded :
2.000" (50.80mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut
Heat Protection :
Length :
30.00' (9.14m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Polyester Resin, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C