F6Q0.50BK75
Manufacturer Part Number:
F6Q0.50BK75
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SELF WRAP 1/2" X 75' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut, Noise Reduction
Heat Protection :
Length :
75.00' (22.86m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-30°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.040" (1.02mm)