NHN1.75BK25
Manufacturer Part Number:
NHN1.75BK25
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVE 1.75" X 25' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
2.000" (50.80mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.750" (44.45mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
UV Resistant
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut
Heat Protection :
Length :
25.00' (7.62m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Material :
Polyamide Monofilament, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-60°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.050" (1.27mm)