TWN1.25SV200
Manufacturer Part Number:
TWN1.25SV200
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SELF WRAP 1.25" X 200' SILVER
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Silver
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Adhesive Closure Strip, Chemical Resistant, Clean Cut
Heat Protection :
Heat Resistant
Length :
200' (60.96m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Non Combustible
Operating Temperature :
-60°C ~ 255°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)
Width :
4.250" (107.95mm)