GWN1.38BK25
Manufacturer Part Number:
GWN1.38BK25
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SELF WRAP 1.375" X 25' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.375" (34.93mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip, Impact Resistant
Heat Protection :
Length :
25.00' (7.62m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)
Width :
5.313" (134.95mm)