CXN0.75SV40
Manufacturer Part Number:
CXN0.75SV40
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVING 3/4" X 40' SILV
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Silver
Diameter - Inside, Expanded :
1.375" (34.93mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut
Heat Protection :
Length :
40.00' (12.19m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Polyester Resin, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C