CCP1.50BK250
Manufacturer Part Number:
CCP1.50BK250
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVE 1.5" X 250' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant, Fray Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
2.000" (50.80mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut
Heat Protection :
Length :
250' (76.20m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.024" (0.61mm)