F6F0.50TB150
Manufacturer Part Number:
F6F0.50TB150
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
SELF WRAP 1/2" X 150' BLK/WHT
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black, White
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Heat Protection :
Flame Retardant
Length :
150' (45.72m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL VW-1
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)