CLT50F-C20
- Manufacturer Part Number:
- CLT50F-C20
- Manufacturer/Brand:
- Panduit Corp
- Part of Description:
- SLIT WRAP 0.512" X 100' BLACK
- Manufacturer :
- Panduit Corp
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.512" (13.00mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- 0.654" (16.61mm)
- Environment Protection :
- Features :
- Crush Resistant, Impact Resistant
- Heat Protection :
- Length :
- 100' (30.48m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyethylene (PE)
- Material Flammability Rating :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 50°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Slit Wrap
- Type Attributes :
- Slit Harness
- Wall Thickness :
- 0.007" ~ 0.020" (0.18mm ~ 0.51mm)