FGN0.25BK200
- Manufacturer Part Number:
- FGN0.25BK200
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- EXPAND SLEEVING 1/4" X 200' BLK
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- 0.375" (9.52mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.250" (6.35mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- Features :
- Chemical Resistant, Clean Cut, Vibration Resistant
- Heat Protection :
- Heat Resistant
- Length :
- 200' (60.96m)
- Liquid Protection :
- Gasoline Resistant
- Material :
- Fiberglass, Resin Coated, Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- UL VW-1
- Operating Temperature :
- -70°C ~ 650°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeve
- Type Attributes :
- Expandable
- Wall Thickness :
- 0.031" (0.79mm)