CCP0.25BK100
- Manufacturer Part Number:
- CCP0.25BK100
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- EXPAND SLEEVING 1/4" X 100' BLK
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant, Fray Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- 0.438" (11.13mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.250" (6.35mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- Features :
- Clean Cut
- Heat Protection :
- Length :
- 100' (30.48m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Operating Temperature :
- -70°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeve
- Type Attributes :
- Expandable
- Wall Thickness :
- 0.024" (0.61mm)