45-1231.21K8.000.401
- Manufacturer Part Number:
- 45-1231.21K8.000.401
- Manufacturer/Brand:
- EAO
- Part of Description:
- SWITCH PUSH SPST-NO 10A 500V
- Manufacturer :
- EAO
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Clear
- Current Rating (Amps) :
- 10A (AC/DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, White
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 230 VAC
- Ingress Protection :
- IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Spring Terminal
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 500 V
- Voltage Rating - DC :
- 500 V